image001.png 

 

 

Rekolekcje w rytmie rap

 

W Szkole Podstawowej nr 1 im. Harcerskiej Pieszyckiej Organizacji Podziemnej trwały rekolekcje wielkopostne w dniach 20, 21, 22 marca br.

 

Poprowadził je ks. Jakub Bartczak. Uczniowie powitali duszpasterza w sposób śpiewający. Wiedzieli znając pasje ks. Jakuba, że ta forma przypadnie mu do serca. Kapłan bowiem od wielu lat ewangelizuje nagrywając płyty hip-ho-/rap („Powołanie”, „Po prostu wierzę”, „Bóg jest, działa”). Ksiądz Jakub porwał do wspólnego śpiewania uczniowską brać. Młodzi ludzie z wielkim zainteresowaniem słuchali nie tylko jego piosenek, ale również próbowali odpowiadać na istotne pytania. Zostało poruszonych wiele kwestii dotyczących naszego życie w perspektywie Pisma Świętego.

Trzydniowe rekolekcje zakończyły się w piątek 22 marca br. wspólną Mszą Świętą, nabożeństwem Drogi Krzyżowej oraz spowiedzią w kościele pw św. Antoniego z Padwy w Pieszycach.

Co z nich pozostanie w naszych sercach, w naszym codziennym życiu przy podejmowaniu trudnych decyzji? Wiadomo, że my – chrześcijanie powinniśmy kierować się na co dzień Dekalogiem, Ewangelią i Dwoma Przykazaniami Miłości. Powinniśmy spróbować odpowiedzieć pozytywnie na miłość naszego Stwórcy „Tak bowiem Bóg umiłował świat, że Syna swego Jednorodzonego dał, aby każdy, kto w niego wierzy, nie zginął, ale miał życie wieczne”. (J 3,16-18).

DSK

 

 

SEMINARIUM ODNOWY WIARY W PIESZYCACH

17 lutego przeżywaliśmy w parafii pw. św. Antoniego z Padwy w Pieszycach niedzielę ewangelizacyjną. Ks. Krzysztof Augustyn z Dzierżoniowa wraz z grupą osób świeckich ze wspólnoty Przyjaciół Oblubieńca z parafii pw. Maryi Matki Kościoła w Dzierżoniowie przybliżyli ideę Seminarium Odnowy Wiary, które od 20 lutego odbywa się w Pieszycach w każdą środę o godz. 18.00. Spotkania mają miejsce w Domu Sióstr Salezjanek przy ul. Ogrodowej 48 w Pieszycach. Ks. Krzysztofowi zadaliśmy kilka pytań:

Czym jest Seminarium Odnowy Wiary?

Ks. Krzysztof Augustyn: Seminarium Odnowy Wiary (SOW) prowadzone przez wspólnotę Przyjaciół Oblubieńca to rekolekcje ewangelizacyjne, które trwają 13 tygodni. Celem SOW jest doprowadzenie jego uczestników do osobistego spotkania z Jezusem Chrystusem, a następnie pogłębiania tej relacji we wspólnocie Kościoła. Cele zakładane przez SOW osiągane są dwiema równoległymi ścieżkami: poprzez osobistą pracę uczestników oraz cotygodniowe spotkania. Praca własna polega na codziennym rozważaniu tekstów Pisma Świętego zebranych w specjalnie przygotowanym podręczniku. Natomiast raz w tygodniu wszyscy uczestnicy seminarium gromadzą się w kościele, aby słuchać nauczań oraz wspólnie się modlić. Przez 13 tygodni uczestnicy podprowadzani są do osobistego wyznania wiary w Jezusa Chrystusa.

Jakie są Księdza doświadczenia z SOW?

Niecałe dwa lata temu miałem okazję prowadzić SOW w parafii Maryi Matki Kościoła w Dzierżoniowie, gdzie posługuję jako wikariusz. Muszę przyznać, że było to bardzo duże wydarzenie, które wymagało ogromnego nakładu pracy, poświęconego czasu i serca, zarówno mojego, jak i wielu osób, bez których seminarium nie mogłoby się odbyć. Widzę także z perspektywy czasu, jak do poprowadzenia tego dzieła przygotowywał mnie Bóg poprzez uczestnictwo w wielu kursach prowadzonych przez Pallotyńską Szkołę Nowej Ewangelizacji. SOW to bardzo dobre narzędzie do ożywienia życia parafii, a przede wszystkim do rozpoczęcia budowania środowiska ewangelizacyjno-formacyjnego w danym miejscu. Osoby, które po przeżyciu seminarium dalej wzrastają we wspólnocie, odpowiednio pokierowane, wspaniale potrafią prowadzić kolejne dzieła ewangelizacyjne.

Jaki wpływ na ludzi, których Ksiądz zna, miało SOW?

Przełomowy. Szczególnie dla osób trwających do dziś we wspólnocie Przyjaciół Oblubieńca, która powstała na zakończenie SOW. To największa radość dla mojego kapłańskiego serca, kiedy widzę jak dynamicznie wzrastają. Dziś cieszy mnie to, że przeżywają swoją codzienność w żywej relacji z Bogiem, który przestał być dla nich kimś dalekim, niepoznawalnym, a stał się najbliższą osobą w ich życiu. To prowadzi też do tego, że potrafią dzielić się tym doświadczeniem z innymi – poprzez dawanie świadectwa, uczestnictwo w ekipach kursów ewangelizacyjnych czy współprowadząc rekolekcje.

 

MiserArt

 

   28 stycznia 2019 roku pieszycka młodzież z Ruchu Młodzieży Antoniego (w skrócie RMA) rozpoczęła swoje ferie całodniowym wyjazdem do Wrocławia. Opiekunem grupy był ks. Rafał Szuba.

 

   Pierwszym celem wycieczki był MiserArt. Jest to strefa kreatywna w labiryncie wykluczenia – miejsce, gdzie ludzie wychodzący z bezdomności tworzą sztukę, rzemiosło i wynalazki; wśród nich stoły-ogrody. Młodzież poznała tu wiele ciekawych osób. Utwór zespołu Chwilantropia pt. „Nie mówię nie” wprowadził w działalność MiserArtu. Następnie młodzież przystąpiła do pracy i samodzielnie wykonała koszulki z logo RMA metodą sitodruku. Sprawiło to każdemu wiele satysfakcji. Kolejnym zadaniem było zrobienie własnej pizzy, która po upieczeniu w prawdziwym piecu chlebowym bardzo szybko zniknęła z talerzy. Była po prostu przepyszna.

 

  Ponadto młodzi udali się do Centrum Rozrywki  Laser tag Zona 71. Tam też przez trzy godziny się utożsamiali się z bohaterami oraz podejmowali różne wyzwania, a wszystko to działo się w specjalnym labiryncie.

 

  Wszyscy w tym dniu wspaniale się bawili.

Aleks Głowacz

 

 

GALERIA ZDJĘĆ

 

 

 

ARCHIWUM AKTUALNOŚCI PARAFII

 

 

Facebook.jpg

KLIKNIJ I ODWIEDŹ NAS
PIESZYCE NA XXXI ŚDM

WIRTUALNA WYCIECZKA
NASZE ORGANY

 

Parafia rzymskokatolicka pw. św. Antoniego z Padwy
ul. Ks. Prał. F. Bieleckiego 1
58-250 Pieszyce
tel. 074 83 65 226
e-mail: edward.dzik@wp.pl